Budowa domu lub gruntowny remont często wiążą się z wyborem szamba – zwłaszcza jeśli nie mamy dostępu do kanalizacji miejskiej. Na rynku dostępne są szamba betonowe jedno-, dwu- i trzykomorowe. Czym w zasadzie różnią się one między sobą i ilu komorowe wybrać do domku jednorodzinnego?
Szamba jednokomorowe
Jak sama nazwa wskazuje, są to zbiorniki na nieczystości, które składają się wyłącznie z jednej komory. Są to szamba betonowe bezodpływowe, które muszą być co jakiś czas opróżniane przez wóz asenizacyjny (szambiarkę). Ich zaletą jest stosunkowo niska cena, a ponadto możliwość montażu również na terenach podmokłych. Wadą są jednak problemy z eksploatacją – trzeba je często opróżniać, a za każdą wizytę szambiarki będziemy musieli niestety zapłacić.
Szamba dwukomorowe
Zbiorniki betonowe składające się z dwóch komór należą do najbardziej popularnych rozwiązań, jeśli chodzi o odprowadzanie i gromadzenie nieczystości. Szambo betonowe jest tu przedzielone pionową przegrodą przelewową na dwie części. Najczęściej jedna część stanowi 2/3 powierzchni całkowitej szamba, a druga stanowi 1/3 powierzchni całkowitej. W większej komorze zbierają się nieczystości grube. Do drugiej komory dostają się natomiast nieczystości płynne. Każda z komór w zbiorniku dwukomorowym posiada swój osobny kominek rewizyjny, by można było dostać się do niej niezależnie. Większa komora szamba dwukomorowego jest opróżniana przez szambiarkę (jednak znacznie rzadziej, niż w przypadku zbiorników jednokomorowych). Ścieki płynne z mniejszej komory można po oczyszczeniu odpowiednimi szczepami bakterii rozprowadzić w gruncie za pomocą drenażu lub odprowadzić do rowu melioracyjnego. Bakterie są tutaj niezbędne – przetwarzają ścieki płynne na wodę, którą można następnie legalnie odprowadzić z szamba.
Szamba trzykomorowe
Zbiorniki trzykomorowe na nieczystości mają zbliżoną zasadę działania do zbiorników dwukomorowych. W tego typu szambie betonowym znajdziemy dwie ścianki działowe i trzy kominki. Sprawdzą się one idealnie do przekształcenia szamba betonowego w przydomową, biologiczną oczyszczalnię ścieków. Wówczas w środkowej komorze można stworzyć napowietrzanie i dodać odpowiednią florą bakteryjną.
Ilu komorowe szambo wybrać?
Najlepiej oczywiście dostosować ilość komór do własnych preferencji. Szambo jednokomorowe jest rozwiązaniem najtańszym przy montażu, jednak należy liczyć się z częstszym zamawianiem szambiarki. Sprawdzi się w przypadku małej rodziny, jednak przy większej ilości osób jest nieekonomiczne. Do domków jednorodzinnych i wielorodzinnych zdecydowanie lepszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie postawienie dwukomorowego lub trzykomorowego, które będzie działało jak przydomowa oczyszczalnia ścieków. Oczywiście należy pamiętać, że należy uwzględnić możliwości związane z lokalizacją. Jeśli mieszkamy na terenie podmokłym, szambo z drenażem będzie złym rozwiązaniem – wówczas wody gruntowe będą przenikać do zbiornika i będzie on stale pełny.