Woda deszczowa uznawana jest prawnie za ściek, za którego odprowadzanie musimy niestety płacić. Tymczasem moglibyśmy ją z powodzeniem wykorzystywać – i to zupełnie za darmo. Betonowe zbiorniki na wodę deszczową umożliwiają gromadzenie wody opadowej, którą później można wykorzystać. Magazynowanie wody deszczowej to jednak nie tylko znaczna oszczędność pieniędzy, ale również ekologia.

Gromadzenie wody opadowej w betonowych zbiornikach na deszczówkę to oszczędność

Woda deszczowa z prawnego punktu widzenia jest ściekiem. Za odprowadzanie ścieków do kanalizacji musimy płacić. Coraz wyższe opłaty pobierane są również za korzystanie z wody z gminnych czy miejskich wodociągów. Betonowe zbiorniki na deszczówkę to nie tylko mniej wody odprowadzanej do kanalizacji jako ściek, ale również mniej wody pobieranej z wodociągu. To inwestycja, która pozwoli na znaczne obniżenie opłat związanych ze zużyciem wody. Używając deszczówki do prac związanych z ogrodem i sprzątaniem można zmniejszyć opłaty za wodę nawet o blisko 50%!

Betonowe zbiorniki na deszczówkę – ekologia

Deszczówkę warto zbierać nie tylko ze względu na korzyści finansowe. To również bardzo korzystne dla środowiska rozwiązanie. Zatrzymywanie wody opadowej w betonowych zbiornikach na deszczówkę sprawia, że jej mniejsze ilości trafiają do kanalizacji. Im mniej wody deszczowej trafia do kanalizacji, tym mniej trafia jej do oczyszczalni.

Betonowe zbiorniki na wodę deszczową – dlaczego warto

Jeśli planujemy zbierać deszczówkę, warto postawić na betonowe zbiorniki na wodę deszczową. Jest to przede wszystkim rozwiązanie długoterminowe. Betonowe zbiorniki na deszczówkę są znacznie trwalsze od swoich plastikowych odpowiedników. Charakteryzuje je stabilność i szczelność. Wytrzymają większy nacisk ziemi i ciśnienie wewnątrz zbiornika. Jest to również niejednokrotnie rozwiązanie tańsze niż w przypadku zbiorników z tworzywa czy żywicy.

Jak zbierać wodę deszczową?

Przy zbieraniu wody deszczowej najlepiej sprawdzą się dachy strome z dachówkami – tu występuje najmniej zanieczyszczeń. Warto pamiętać również o czystych rynnach. Zastosowanie kratek sprawi, że do betonowego zbiornika na wodę deszczową nie trafią liście i gałęzie.

Co zrobić z deszczówką?

Woda deszczowa może być wykorzystana między innymi w ogrodnictwie. Sprawdzi się np. do podlewania przydomowej działki i ogrodu. Wodą z betonowego zbiornika na deszczówkę można podlewać rośliny ozdobne, trawnik, a nawet uprawy, sprawdzi się również do napełniania oczek wodnych i basenów. Gromadzenie wody w betonowych zbiornikach na deszczówkę polecane jest jednak nie tylko gospodarstwom, ale również właścicielom domków jednorodzinnych. Woda z betonowych zbiorników na wodę deszczową to doskonały sposób na umycie elewacji czy samochodu. Możemy wykorzystać ją także do spłukiwania toalety, a nawet do prania w pralce i zmywania – wystarczy zrobić do tego odpowiednią instalację.